Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Wieczory organowe

Kalendarz Anna Wesołowska
Wieczory organowe

Na ,,Sierpniowe Koncerty Organowe" zaprasza Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. Sprawdź szczegóły.

W najbliższą niedzielę (6 sierpnia) w bazylice na Górce rozpocznie się cykl ,,Sierpniowych Koncertów Organowych". Początek o godz. 19:00, wstęp wolny!
W ten sposób sanktuarium chce przypomnieć, że w tym roku instrument ma swój jubileusz - 75. rocznicę instalacji w świątyni.

W lutym 1946 r. ks. proboszcz Marceli Mrozek poinformował wiernych o możliwości budowy organów dla chełmskiej katedry. Miała się tym zająć firma Wiesława Biernackiego z Krakowa. Jednakże w października tego samego roku Pan Biernacki przysłał pismo, w którym poinformował, że jego firma otrzymała do sprzedania organy o 40 głosach, 3 manuałach i pedale, systemu stożkowo-pneumatycznego z 3 głosami językowymi. Tak więc 14 listopada 1946 roku podpisano umowę na zmontowanie tychże organów w świątyni na Górze Chełmskiej.

Instrument dotarł do Chełma koleją. Z dworca na Górkę przetransportowano go częściowo samochodem, a częściowo w rękach, m.in. dzięki pomocy uczniów Technikum Mechanicznego. Sam montaż zajął kilka miesięcy i całość ukończono 31 sierpnia 1947 roku.

Więcej o historii organów na Górce przeczytasz tutaj.

***

Podczas niedzielnego (6 sierpnia) koncertu wybrzmi muzyka barokowa, romantyczna i współczesna w wykonaniu absolwentów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie. Wykonawcy: Patrycja Wilgos, Ada Wróblewska, Mateusz Młynarczyk, Seweryn Szarpak oraz Dominik Bitner.

Kolejne koncerty zaplanowano na 15 sierpnia (wtorek) i 27 sierpnia (niedziela). Początek każdego z nich godz. 19:00.

Więcej szczegółów na plakacie.