Od dzisiaj (1.06.) można głosować w ogólnopolskim plebiscycie na Drzewo Roku 2017 organizowanym przez Klub Gaja. Na finałowej liście 16 drzew rywalizujących o ten tytuł są drzewa z naszego regionu. To Dąb i Sosna z Sosnowicy.
Oprócz nich o tytuł walczy 8 dębów, 2 lipy, platan, topola, kasztany jadalne, grusza oraz egzotyczna palma zgłoszone przez lokalne społeczności. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od internautów. Głosować można przez cały czerwiec na www.drzeworoku.pl
Dąb szypułkowy i sosna zwyczajna w Sosnowicy mają ponad 200 lat. Do konkursu zgłosił je Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Z drzewami związana jest romantyczna legenda. W 1775 roku do Sosnowicy przyjechał Tadeusz Kościuszko. U Józefa Sosnowskiego – wojewody smoleńskiego i płockiego, podjął pracę jako nauczyciel jego córki Ludwiki. Młodzi zakochali się w sobie, a na znak uczucia mieli posadzić dwa drzewa – dąb i sosnę, które rosnąc splotły się ze sobą. Któregoś dnia usychająca sosna runęła. Tak samo jak miłość Tadeusza i Ludwiki. Oświadczyny biednego nauczyciela zostały odrzucone. Rozczarowany Kościuszko opuścił Polskę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w wojnie o ich niepodległość. (Więcej o tej romantycznej historii przeczytacie m.in. tutaj.)
Konkurs Drzewo Roku ma na celu „promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane” – czytamy na stronie Gai. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.
Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2018!
Przypomnijmy, że Drzewem Roku 2015 został dąb „Bolko” z Hniszowa w gminie Ruda Huta (na zdjęciu). W tym roku zaś Klub Gaja zbiera fundusze na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych dla 1000-latka. Pisaliśmy o tym tutaj
– To już 7. edycja tego konkursu w naszym kraju. Co roku poznajemy nowe, niezwykłe historie drzew i ludzi z nimi związanych, które po raz kolejny potwierdzają że Polacy kochają drzewa, starają się je chronić i otaczać opieką – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu (za: Klub Gaja)