Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wyczerpują się zapasy krwi w Chełmie

Kalendarz Piotr
Wyczerpują się zapasy krwi w Chełmie

Brakuje krwi – alarmują centra krwiodawstwa w całym kraju. W okresie wakacyjnym nietrudno o spustoszenie lodówek z krwią w szpitalach i centrach, a wszystko przez wyjazdy, urlopy i wypadki. Chcesz oddać krew? To doskonały moment aby to zrobić.

O oddanie krwi dla ciężko chorych i ofiar wypadków, gorąco apeluje Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Chełmie. – Grupy dodatnie mamy w zasobach, ale niski poziom osiągają zapasy krwi grup ujemnych – informuje dr Tomasz Jankowski.

W okresie wakacyjnym ciężko o zorganizowanie akcji zbiórek krwi wśród młodzieży szkolnej. Wielu dawców RCKiK w Chełmie to uczniowie i studenci, latem wyjeżdżają na wakacje i mają mniejszy interes w oddawaniu krwi. – Czasami może się zdarzyć, że może jej zabraknąć, ale wtedy dzwonimy do dawców i prosimy aby nas odwiedzili – dodaje.

Kto może poddać krew?

Aby oddać krew musisz ukończyć 18 lat i cieszyć się dobrym staniem zdrowia. Potencjalny dawca powinien mieć ze sobą dokument tożsamości i być po lekkim posiłku. – Zapraszamy do naszego punktu przy ulicy Szpitalnej 53. Rejestracja dawców trwa od 7:30 do 12:00, od poniedziałku do piątku. Krew można oddawać nie częściej niż, co 8 tygodni – przypomina dr Jankowski.