Muzeum Regionalne w Krasnymstawie otwiera wystawę poświęconą broni białej XIX-XX wieku.
Na wystawie znajdują się egzemplarze broni ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, i prywatnych kolekcji Zbigniewa Antoniaka oraz Ryszarda Skiby. Otwarcie przewidziano na 27 października o godz. 13:00 w siedzibie muzeum (Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a). Ekspozycja będzie czynna do 28 stycznia 2018 r.
Ekspozycja przybliża rozwój broni białej jako uzbrojenia wojska polskiego, jak również obcego (m.in. francuskiego, rosyjskiego, pruskiego, austriackiego) w ciągu ostatnich dwustu lat. Na wystawie szczególne miejsce zajmuje szabla. W Polsce przez wiele wieków stanowiła ona symbol przynależności do stanu szlacheckiego, symbol militarnej potęgi Rzeczypospolitej, a w okresie zaborów wspomnienie dawnej świetności. Do dzisiaj szabla używana jest m.in. przez oficerów kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego w czasie uroczystości państwowych.
Innym rodzajem broni białej będącej w chwili obecnej na wyposażeniu wszystkich armii świata jest bagnet. Jego początki sięgają XVII wieku. W ciągu kilu stuleci wielokrotnie zmieniał on swą formę. Współczesne bagnety przypominają swym wyglądem bojowy nóż – sztylet. Do dzisiaj szkoli się żołnierzy w walce wręcz z użyciem bagnetu.
Obok szabel i bagnetów na wystawie można obejrzeć również używane niegdyś w wielu armiach tasaki oraz kindżały, popularne m.in. w formacjach kozackich armii rosyjskiej w XIX i na początku XX wieku, a przejęte z tradycji ludów Kaukazu.