Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wysypisko śmieci w rezerwacie przyrody!

Kalendarz Piotr
Wysypisko śmieci w rezerwacie przyrody!

Spore oburzenie wśród mieszkańców Chełma wywołał film, który od kilku dni krąży w sieci. Możemy na nim zobaczyć kompletnie zaśmiecony obszar Chełmskiego Torfowiska Węglanowego, wchodzącego w skład programu Natura 2000. Z założenia zakładał on utworzenie w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu terenów objętych ochroną przyrody. To jedno z największych ekologicznych osiągnięć w skali całej Europy. Jak się okazuje, nie dla każdego jest to wystarczająco ważne.

https://www.youtube.com/watch?v=FiB5D88ATO8

Widząc to, postanowiliśmy interweniować. Okazało się, że trudno jest znaleźć odpowiedzialnego za taki stan rzeczy. Mimo, że nadzór nad terenem sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, to nie do jej zadań należy dbanie o czystość. Za to powinien odpowiadać właściciel terenu.

Nie dostaliśmy żadnych sygnałów o zaśmieceniu obszarów będących pod naszym nadzorem – mówi Janusz Holuk, naczelnik chełmskiego oddziału RDOŚ. Nie mniej jeszcze dziś to sprawdzimy i będziemy wymagać od właściciela terenu natychmiastowej reakcji. Poinformujemy także gminy, które posiadają grunty objęte programem Natura 2000 – dodaje.

Sprawdziliśmy, w którym miejscu wykonano nagranie. Ustaliliśmy, że jest to droga należąca do gminy Chełm położona tuż przy krajowej dwunastce. Skontaktowaliśmy się zatem z Wydziałem Środowiska Urzędu Gminy. Tam także nikt nie słyszał o problemie. – Jeśli droga rzeczywiście należy do gminy, jak najszybciej wyślemy tam odpowiednie służby – zapewniła nas Pani Aneta Szwed-Buda. Staramy się regularnie sprawdzać czystość przy naszych drogach. Zwłaszcza po zimie. Nie jesteśmy jednak w stanie wyśledzić każdego nielegalnego wysypiska  – dodała.

Liczymy, że po naszej interwencji tereny zostaną uporządkowane, a za kilka dni wybierzemy się na miejsce, by to zweryfikować. Dziwi jedynie fakt, że trzeba było interwencji mediów, aby tereny objęte szczególną ochroną środowiska były w odpowiednim stanie.