Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Z Chełma wyruszą w Ekstremalną Drogę Krzyżową

Kalendarz Anna Wesołowska
Z Chełma wyruszą w Ekstremalną Drogę Krzyżową

Idę, bo szukam nadziei – to hasło tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Z Chełma pielgrzymi wyruszą 31 marca.

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) ma swój początek w 2009 roku. Wymyślił ją ks. Jacek WIOSNA Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem WIOSNA. Pierwsza EDK odbyła się na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W kolejnych latach przybywało lokalizacji, a w wędrówkach bierze udział tysiące osób. Ideą wydarzenia jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości.

W tym roku EDK po raz kolejny

wyruszy także z Chełma.

Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę Kardynała Stefana Wyszyńskiego – z Chełma do Skierbieszowa. Przejdą nocą 43 km. Trasa: Chełm, Zawadówka wieś, Żółtańce, Weremowice, Stare Depułtycze, Zwierzyniec, Zagroda, Maciejów, Rakołupy Duże, Bończa Kolonia, Bończa, Wąwozy Żułów, Zalesie, Marcinówka, Skierbieszów.

Początek trasy: 31 marca 2023 roku, godz. 18:00, Parafia Przenajświętszej Trójcy w Chełmie.
Koniec trasy: Parafia Wniebowzięcia NMP w Skierbieszowie.

Wszelkie informacje związane z udziałem w chełmskiej EDK znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/CHELM.EDK. Tutaj też są praktyczne porady, np. jak przygotować się do trasy, co ze sobą zabrać, co proponuje sztab EDK, itp.

EDK to nowa forma duchowości i stara tradycja – wyjaśniają organizatorzy. – Nawiązuje bowiem do starych form duchowości, czyli do pielgrzymowania do miejsc świętych. Jest w niej dużo ducha franciszkańskiego, w którym człowiek z duszą i ciałem zwraca się do Boga. Jest odejściem od jedynie myślnego praktykowania wiary.

Organizatorzy podkreślają, że w EDK wyruszają także osoby, które nie chodzą do kościoła lub nie wierzą. Pielgrzymom chodzi bowiem o duchowość, spędzenie czasu sam na sam ze sobą i Bogiem.