Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Z Kanady do Galerii’72

Kalendarz Anna Wesołowska
Z Kanady do Galerii’72

Nową wystawę sztuki współczesnej będzie można oglądać w chełmskim muzeum już od piątku 17 listopada br. To prace Kazimierza Głaza i Alfreda Hałasy, polskich artystów, którzy wybrali życie na emigracji i tam odnieśli sukces.

„Kazimierz Głaz i Alfred Hałasa. Polscy artyści w Kanadzie. Dar dla kolekcji Galerii’72” to pełny tytuł wystawy. Obaj artyści dotarli do Kanady wraz z tzw. „drugą falą” emigracji artystycznej, zwaną też falą PRL-owską, na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. I choć los emigranta, a zwłaszcza emigranta-artysty jest nie lada wyzwaniem, to okazało się, że wielka sztuka broni się sama. Obaj twórcy są dziś znani i bardzo cenieni, nie tylko za oceanem. Więcej o polskich artystach w Kanadzie przeczytacie tu:  http://www.cultureave.com/tworczosc-polskich-artystow-plastykow-w-kanadzie/

Kazimierz Głaz  (ur. w 1931 r. w Borkach Nizińskich) studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. Swoją twórczość określa mianem sensybilizmu. Od 1968 roku mieszka i tworzy w Toronto Kanadzie. Najbardziej znanymi seriami jego obrazów i grafik są Impresje Moskiewskie oraz Ujęcie III Exoteryczne. Wydaje książki bibliofilskie oraz tworzy pierwsze stałe kolekcje sztuki współczesnej w szkołach.

Alfred Hałasa (ur. w 1942 r. w Zawadzie na Zamojszczyźnie) – polski grafik, plakacista i designer, laureat tytułu doktora honoris causa krakowskiej ASP. Studiował właśnie w Krakowie, na wydziałach architektury wnętrz i form przemysłowych. Na początku lat 70. XX w. wyjechał za granicę, najpierw do Paryża, a  w 1975 roku do kanadyjskiej prowincji Quebec. W 1977 roku został profesorem na Uniwersytecie Quebec w Montrealu, z którym jest związany do dziś.

Zapraszamy na wernisaż 17 listopada br., godz. 18, w siedzibie chełmskiego muzeum , ul. Lubelska 55. Wstęp wolny.