Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Zaczynają się Dni Kultury Chrześcijańskiej

Kalendarz Anna Wesołowska
Zaczynają się Dni Kultury Chrześcijańskiej

Krzysztof Zanussi, Emilian Kamiński, Krzysztof Ziemiec, Monika Rogozińska to tylko niektórzy goście Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie. Imprezy i spotkania ruszają we wtorek.

Już od piętnastu lat mieszkańcy Chełma mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych. Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości, np. Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat i inni. Byli też dyplomaci, np. ambasador Argentyny w Polsce, ambasador Gruzji oraz znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści i reżyserzy.

Początki były naprawdę skromne i trudne. W pierwszym roku Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była to jedna wystawa, kilku gości m.in. Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi oraz wspaniała grupa młodych wolontariuszy z chełmskich szkół, którzy dzisiaj już pokończyli studia, wyjechali z Chełma i realizują swoje pasje w różnych zawodach – wspomina Tadeusz Boniecki, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie, które organizuje DKCh.

Wtedy wszystkich nas łączyło spojrzenie na wnętrze człowieka. Jego duchowość i wrażliwość prowadząca do Boga. I to zostało przez lata. Zmieniali się ludzie pomagający przy organizacji tej imprezy, jej uczestnicy, ale pomoc człowiekowi szukającemu swojej drogi życiowej pozostała taka sama – wyjaśnia Boniecki. – Cieszymy się że od kilku lat w organizację DKCh włącza się również Młodzieżowa Rada Miasta Chełm. Bo ta impreza uczy, ale i integruje, a także łączy wiele różnych środowisk wokół kultury.

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej będą obfitowały w wydarzenia filmowe. Mieszkańcy miasta obejrzą zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne, m.in. „Dwie Korony” w reż. Michała Konrata – film opowiadający o życiu św. Maksymiliana Kolbe czy “Człowiek Boga” w reż. Krzysztofa. Tadeja o bł. ks. Władysławie Bukowińskim, misjonarzu w Kazachstanie. Za ten film reżyser otrzymał tzw. Watykańskiego Oscara.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości wybitnych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie aktor Emilian Kamiński. Kilka filmów z jego świetnymi rolami będzie można obejrzeć w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie aktor spotka się z widzami.

Po raz kolejny do Chełma przyjedzie wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, który po projekcji jednego ze swoich filmów, obiecał spotkanie z młodzieżą i wspólne rozważania o prawdzie.

Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. Do czerwca w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów będzie prezentowana wystawa pt. „Chińskie rysy Maryi” przygotowana przez Referat Misyjny Ojców Werbistów. Tworzą ją wyeksponowane na specjalnych planszach obrazy Garego Chu Kar Kui – chińskiego katolika z Szanghaju.

Mam nadzieję że ta wystawa przybliży nam trudna sytuację Kościoła Katolickiego w Chinach – mówi o. Stefan Kukuła, Werbista z Lublina.

W chełmskich szkołach oraz w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbywać się będą spotkania z twórcami słowa pisanego. Krzysztof Ziemiec będzie promował książkę pt. „Wysiedleni. Akcja Wisła 1947”.

Książka ta jest zbiorem rozmów ze świadkami Akcji Wisła. Ma również nasz lokalny element – zdradza Boniecki. – Jest w niej opowieść Stanisława Kowalskiego, mieszkańca Brzeżna koło Chełma. Pan Stanisław już zmarł, ale autorowi zdążył jeszcze opowiedzieć swoje życiowe losy.

Z kolei Monika Rogozińska opowie o ciekawej historii aresztowania przez władze komunistyczne Obrazu MB Częstochowskiej. To przy okazji promocji książki pt. „Polowanie na Matkę”.

Ciekawym punktem programu DKCh będą także spotkania z podróżnikami m.in. Szymonem Banaszczykiem i himalaistą Piotrem Tomalą.

W trakcie Chełmskich Dni Kultury Chrześcijańskiej nie może zabraknąć spektaklu teatralnego. Teatr Hagiograf z Krakowa, będący kontynuatorem tradycji Teatru Rapsodycznego, w którym występował młody Karol Wojtyła, przypomni w specjalnym spektaklu słowno-muzycznym nauczanie papieża JP II podczas pielgrzymek do Polski. W tym roku przypada 40. rocznica objęcia Stolicy Piotrowej przez naszego Ojca Świętego. Podczas tego spektaklu wystąpi również Chór Parafii Rozesłania Św. Apostołów obchodzący 100-lecie powstania.

– Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w DKCh, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i przeżyć niezwykłe chwile. Zachęcam, aby skorzystać z imprez. Pokażmy, że Chełm kulturą żyje na co dzień – zachęca Boniecki.

Patronat nad XV edycją DKCh objęli: Metropolita Lubelski J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, prezydent miasta Chełm Agata Fisz, poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz, Starosta Powiatu Chełmskiego Piotr Deniszczuk.

Szczegółowy program imprez znajdziecie tutaj.