Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Kalendarz Anna Wesołowska
Zadbajmy o bezpieczeństwo

W środę, 31 października, w całym kraju rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2018”. Potrwa do niedzieli, 4 listopada. Chełmscy policjanci będą patrolować okolice cmentarzy, a w razie potrzeby, ręcznie kierować ruchem.

Jak co roku zmienia się organizacja ruchu w okolicy cmentarza komunalnego w Chełmie. Od ul. Mościckiego do skrzyżowania z ul. Reytana ruch pojazdów będzie odbywał się jednokierunkowo. W przypadku dużego natężenia ruchu na skrzyżowaniu ulic Wojsławickiej i 3 Maja, policjanci będą ręcznie kierować ruchem.

Policjanci w tych dniach będą zwracali też uwagę na prędkość, jazdę w zapiętych pasach, prawidłowość przewożenia pasażerów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, na stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących. W związku z tym policja apeluje o ostrożną jazdę, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, o zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, o stosowanie się do obowiązującego oznakowania.
Apel kierowany jest też do pieszych, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku, z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność, może zakończyć się tragicznie.

Zadbajmy także o swoje mienie

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych , uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Jeżeli coś nas zaniepokoi lub też zauważymy osoby, które swoim zachowaniem wzbudzą nasze podejrzenia poinformujmy o tym policję dzwoniąc na numer  alarmowy 997 lub 112.