Jednym z założeń projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju Gminy Dorohusk” jest upowszechnianie społecznej aktywności. W związku z tym będziemy prezentować organizacje, które działają w tym zakresie na terenie gminy Dorohusk.
KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH
Koła gospodyń wiejskich są dobrowolnymi, samorządnymi, niezależnymi organizacjami społeczno-zawodowymi rolników, mają demokratycznie wybierane władze i działają na podstawie własnego regulaminu.
Do przykładowych celów programowych KGW należą1:
- „obrona praw i reprezentowanie interesów kobiet wiejskich i ich rodzin,
- działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet wiejskich,
- upowszechnianie postępu w gospodarstwach domowych i w rolnictwie,
- dążenie do poprawy ochrony zdrowia,
- rozwój przedsiębiorczości kobiet,
- kultywowanie kultury ludowej, w tym szczególnie regionalnej,
- wychowywanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości”.
Na terenie gminy działa jedenaście kół gospodyń wiejskich. Współpracują z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Turystyki w Dorohusku. Ich członkinie aktywnie uczestniczą w organizacji i obchodach świąt kościelnych, dożynek parafialnych, gminnych i wojewódzkich, a także odpustach. Gospodynie dekorują trasy procesji, przygotowują regionalne potrawy w ramach wszelkich imprez oraz na pokazy świątecznych stołów. Włączają się w obchody Nocy Świętojańskiej oraz Gminnego Święta Plonów, podczas którego prezentowane są wykonywane przez nich wieńce.
Członkinie KGW uczestniczą także w konkursach, kiermaszach, wystawach, pokazach palm i pisanek, wyrobów rękodzielniczych oraz wypieków związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
Koła Gospodyń Wiejskich przy współpracy GOKiT-u organizują także coroczny konkurs na najpiękniejszy ogród przydomowy w Gminie Dorohusk oraz na tradycyjną potrawę i najpiękniejszy stroik wielkanocny.
OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE
Na terenie gminy Dorohusk znajduje się osiem Ochotniczych Straży Pożarnych. Ich statutowa działalność obejmuje zapobieganie pożarom oraz współpracę z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami. Uczestniczą one także w akcjach ratowniczych związanych z zagrożeniami ekologicznymi, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy w wypadkach i klęskach żywiołowych.
Poza działalnością ściśle związaną z ochroną przeciwpożarową w statutach wielu OSP działających na terenie Polski znajdują się również zapisy, które umożliwiają ich działalność na polu krzewienia kultury, sportu a także rozwoju społeczności lokalnych, np.:
upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu,
wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych
organizowanie imprez kulturalno – oświatowych,
rozwijanie i upowszechnianie działalności kulturalnej,
działanie na rzecz ochrony środowiska.
¹Na podstawie strony internetowej: http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/poradniki/item/20246-formalno-prawne-aspekty-dzialalnosci-kol-gospodyn-wiejskich (z dn. 19. 05. 2015 r.).