Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Założenia projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju Gminy Dorohusk” cd.

Kalendarz Piotr
Założenia projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju Gminy Dorohusk” cd.

Jednym z założeń projektu „Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju Gminy Dorohusk” jest upowszechnianie społecznej aktywności.

W związku z tym prezentujemy kolejne organizacje, które działają w tym zakresie na terenie gminy Dorohusk.

KLUBY SPORTOWE

Uczniowski Klub Sportowy „KIKS”. Został założony w 2001 roku przez Wojciecha Sawę. Głównymi celami jego działalności jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu wśród młodzieży szkolnej. Zajęcia mają służyć zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży i przeciwdziałaniu zagrożeniom cywilizacyjnym.

Kolejną działalnością klubu jest sekcja szachowa. Jej członkowie zajmują czołowe lokaty w Powiatowych zawodach Szachowych. W 2013 grupa Młodzików i Trampkarzy została przejęta przez Gminny Klub Sportowy ,,Granica”, tym samym Uczniowski Klub Sportowy ,,Kiks” rozpoczął zajęcia z młodszymi adeptami piłki nożnej tworząc grupy Żak Młodszy (1 klasa szkoły podstawowej) i Żak Starszy (2 i 3 klasa szkoły podstawowej) w których trenuje blisko trzydzieści osób.

Gminny Klub Sportowy „Granica” Dorohusk. Głównym celem jego działalności jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Początkowo w klubie istniałysekcje piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Obecnie stowarzyszenie skupia tylko piłkarzy, którzy występują w chełmskiej lidze okręgowej seniorów, juniorów, młodzików, trampkarzy.

W treningach, które prowadzone są na obiektach GKS „Granica” i Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku uczestniczy 85 zawodników. Zajęcia dla nich prowadzą wykwalifikowani trenerzy, dbając o ich prawidłowy rozwój.

STOWARZYSZENIA

Na terenie gminy Dorohusk działają trzy stowarzyszenia prowadzące różnorodną działalność.

Pierwszym z nich jest organizacja „Clipeus Arma”. Jako pierwsza tego typu w regionie zaczęła popularyzować kulturę fizyczną wśród młodzieży. Głównymi celami jej działania jest krzewienie kultury fizycznej i zdrowego trybu życia, wychowanie poprzez sport, popularyzacja systemu samoobrony wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ponadto organizacja podejmuje działania dla zapewnienia rozwoju psychofizycznego, wychowania, doskonalenia uzdolnień i sprawności, zachowania zdrowia oraz popularyzacja wiedzy i profilaktyki alkoholowo-narkotykowej.

Celem organizacji jest też nauka samoobrony, która w przyszłości może pomóc uratować komuś życie. Trenerzy podczas zajęć stosują proste i skuteczne techniki obrony przed napastnikiem. Dbają także o dobre relacje poza salą treningową organizując różnego rodzaju spotkania treningowe. Instruktorzy organizacji biorą udział w krajowych i zagranicznych szkoleniach i seminariach.

Głównym inicjatorem utworzenia grupy był Łukasz Boguta – instruktor Krav Maga i Federacji Polskiej CEKKA – Central Europe Kapap& Krav Maga Association działającej w organizacji światowej KMCS – Krav Maga Combat System.

Początkowo spotkania grupy miały charakter integracyjny. Organizowano gry i zabawy, a z czasem wplatano w to zajęcia sportowe. Potem przekształciły się one w regularne treningi systemu Krav Maga. Dewizą organizacji „Clipeus Arma” jest hasło: „Silny broni się sam, silniejszy broni słabszych”.

Stowarzyszenie powstało w 2010 roku. Oddział Krav Maga Świerże Dorohusk liczy ponad 20 osób i wchodzi w skład Central Europe Kapap & Krav Maga Association”C.E.K.K.A” oraz Krav Maga Combat System “KMCS”.

Kolejną z organizacji jest Stowarzyszenie na Rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku. Powstało w 2007 roku z inicjatywy pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku.

Celem jego działalności jest m.in. rozwijanie i propagowanie inicjatyw i rozwijanie form integracji niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z ich zdrowymi rówieśnikami, organizowanie i prowadzenie wszelkich form zajęć pozalekcyjnych, rehabilitacyjnych, usprawniających, wspierających oraz stymulujących rozwój fizyczny i umysłowy.