Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zaproś kominiarza przed zimą

Kalendarz Piotr
Zaproś kominiarza przed zimą

Zima to okres, w którym powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wraz z nadejściem jesieni i pierwszych chłodnych dni rozpoczyna się w Polsce sezon grzewczy. Pamiętajmy, że nie warto lekceważyć obowiązku czyszczenia i konserwacji przewodów kominowych.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy przypomina, że komin to bardzo istotny element budynku. Chociaż zajmuje tylko niewielką jego powierzchnię, może być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza!  Taki pożar to wielkie zagrożenie dla mieszkańców.

Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu – wyjaśnia Marcin Ziombski, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2016 odnotowano 14.266 pożarów od pieców na paliwa stałe, 238 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 636 pożarów od pieców gazowych.