Przeskocz do treści Przeskocz do menu

"Zielona" komunikacja już niebawem w Chełmie

Kalendarz Anna Wesołowska
"Zielona" komunikacja już niebawem w Chełmie

Polski autobus wodorowy Arthur Bus H2 Zero przyjechał do Chełma. Była to prezentacja przede wszystkim dla władz miasta, które niebawem wydadzą 100 mln zł w ramach programu “Zielony Transport Publiczny”.

Chełm będzie wkrótce jednym z miast w kraju, w którym tabor komunikacji miejskiej będzie w całości zeroemisyjny. Miasto jest bowiem beneficjentem programu “Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego dostało ponad 100 milionów złotych. To pieniądze na zakup nowych, zeroemisyjnych autobusów. W najbliższych latach flota Chełmskich Linii Autobusowych składać się więc będzie z pojazdów napędzanych wodorem. Stąd ratusz analizuje dostępne opcje.

Wczoraj (23 czerwca) do Chełma przyjechał polski autobus wodorowy Arthur Bus H2 Zero. Producent przekonywał:
Cały Zespół ARTHUR BUS pracuje nad rozwojem produktów przyśpieszających globalną strategię przejścia do bezemisyjnej przyszłości. Sektor transportu publicznego w szczególności wymaga konkurencyjnych rozwiązań, a zakres usług i produktów oferowanych operatorom transportu publicznego powinien być znacząco ulepszony. Jednocześnie, użytkownicy pojazdów zeroemisyjnych nie powinni spodziewać się mniejszej wydajności, komfortu jazdy bądź efektywności.

Pojazd przetestowali m.in.: widoczna na zdjęciu poniżej wiceprezydent Dorota Cieślik i prezes spółki CLA Mariusz Chudoba.

***

Przypomnijmy, na początku 2021 roku Urząd Miasta Chełm złożył wniosek do NFOŚiGW o dofinansowanie zakupu zeroemisjnych pojazdów. Chodziło o zastąpienie dotychczasowego taboru Chełmskich Linii Autobusowych. Natomiast w  lipcu 2021 roku dowiedzieliśmy się, że wniosek zyskał akceptację i w ten sposób Chełm został jednym z beneficjentów programu „Zielony Transport Publiczny”.
Oznacza to, że oficjalnie otrzymaliśmy ponad 100 milionów dofinansowania na zakup zeroemisyjnych, napędzanych wodorem autobusów. Dzięki temu na przestrzeni najbliższych dwóch lat wymienimy cały tabor Chełmskich Linii Autobusowych – mówi wówczas prezydent Jakub Banaszek. – To dla nas, nie boję się tego określenia, prawdziwy przełom cywilizacyjny. Będziemy również jednym z pierwszych miast, które praktycznie w całości realizować będzie transport publiczny z wykorzystaniem autobusów wodorowych.
We flocie CLA już teraz kursują niskoemisyjne autobusy firmy Solaris. Pierwsze z nich są na trasach od pół roku.

auto-24-vi-3-scaled.800x0.jpg

auto-24-vi-1-scaled.800x0.jpg