Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Zostań gwiazdą filmu o „Dyrekcji”

Kalendarz Anna Wesołowska
Zostań gwiazdą filmu o „Dyrekcji”

Casting do najnowszej produkcji filmowej ukazującej losy chełmskiej “Dyrekcji” odbędzie się w czwartek, 14 czerwca. Filmowcy szukają też samochodów i mieszkania “z epoki”.

Powstaje film dokumentalny ukazujący losy jednej z największych inwestycji urbanistycznych międzywojennej Polski – budowy osiedla kolejowego w Chełmie. Pisaliśmy o tym tutaj.
Film ma być koprodukcją Urzędu Miasta Chełm i OTO Agencji Producenckiej z Lublina. Reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, z którą miasto współpracowało już kilka lat temu, m.in. przy realizacji dokumentu o niemieckim obozie jenieckim „Stalag 319”. Tym razem tematem filmu jest chełmska „Dyrekcja”. Osiedle powstawało w latach 20-tych i 30-tych XX wieku jako miejsce, w którym żyć mieli ze swoimi rodzinami pracownicy przygotowywanej do przeniesienia do Chełma z Radomia dyrekcji PKP. Jednocześnie osiedle było częścią znacznie większego założenia urbanistycznego – budowy Nowego Miasta przeznaczonego dla kilkudziesięciu tysięcy osób.

Film ukazywać ma niezwykle bogatą historię powstawania „Dyrekcji”, częściowo Nowego Miasta oraz obiektów i miejsc, których nie udało się zrealizować z racji przerwania prac wraz z wybuchem II wojny światowej. Historia ta zostanie opisana zarówno przez pryzmat zachowanych dokumentów, zdjęć, jak i wspomnień rodzin osób zaangażowanych w budowę dzielnicy  – mówi prezydent Agata Fisz. – „Dyrekcja” to przecież jeden z najbardziej charakterystycznych fragmentów Chełma, bez której nie sposób dzisiaj wyobrazić sobie naszego miasta. To także historia odradzającego się po rozbiorach państwa polskiego, przez co znakomicie wpisze się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Odpowiedzialna za realizację filmu ekipa produkcyjna ma już przygotowany wstępny plan zdjęć. Nagrania kręcone będą w dniach od 23 do 26 czerwca głównie na „Dyrekcji”. Materiał filmowy będzie też przygotowywany w innych miejscach, które nadawać się będą do realizacji inscenizowanych wątków fabularnych. Właśnie w tym celu producenci szukać będą statystów – osób, które chciałyby na chwilę wcielić się w przedwojennych budowniczych, architektów i mieszkańców miasta oraz wystąpić w nowym filmie.

Potrzebujemy co najmniej kilkunastu osób. Zarówno młodszych, jak i mających już spore doświadczenie życiowe. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana do udziału w filmie będzie zgoda rodziców lub opiekunów – mówi reżyser Grażyna Stankiewicz. – Co prawda nie przewidujemy wynagrodzenia za statystowanie, ale możemy zapewnić przygodę na planie, a przede wszystkim pamiątkę w postaci filmu z własnym udziałem.

Casting odbędzie się w czwartek, 14 czerwca, o godz. 16, w sali nr 1 (parter) Urzędu Miasta Chełm (Lubelska 65). Chętni nie muszą się specjalnie przygotowywać, choć zdecydowanie preferowane jest ubranie się w stój nawiązujący do przedwojennej mody. Wybór statystów polegać będzie na rozmowie z reżyserem i prezentacji przed kamerą.

Ostateczną liczbę statystów określimy po castingu. Nasz film jest dokumentem, tak więc pomimo opracowanego już scenariusza pozostawia wiele miejsca na doraźne zmiany. Zachęcam wszystkich, bo film o chełmskiej „Dyrekcji” będzie naprawdę ciekawą i niepowtarzalną przygodą – dodaje reżyser.

Producenci dokumentu cały czas poszukują osób dysponujących pamiątkami związanymi z „Dyrekcją”, jak też wspomnieniami rodzinnymi. Wciąż aktywny jest nr telefonu  82 565 37 69 oraz e-mail dyrekcja@umchelm.pl, na który przesyłać można informacje, wspomnienia, zdjęcia i gotowość opowiedzenia o tym przed kamerą. Do tej pory zgłosiło się już kilka osób. Okazją, by opowiedzieć o wspomnieniach rodzinnych, a tym samym mieć możliwość wystąpienia w filmie, będzie również casting. Wówczas porozmawiać będzie można bezpośrednio z reżyser i częścią ekipy filmowej.

Szukamy także osób, które mają np. zabytkowy samochód, motocykl, katarynkę itd. Jedną ze scen chcielibyśmy zlokalizować w mieszkaniu, które udawać ma przedwojenny wystrój. Tu również apelujemy o pomoc do mieszkańców – dodaje Stankiewicz.

Jak podają producenci filmu lista rekwizytów, które mogłyby zostać wykorzystane w filmie, a w których zgromadzeniu i wypożyczeniu mogliby pomóc mieszkańcy miasta, jest długa: przedwojenne walizki, sekwojaże, elementy garderoby (kapelusze, torebki, biżuteria, płaszcze itp.); latarki, przedwojenne książki dla dzieci, zabawki i inne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju; wyposażenie przedwojennego biura – liczydło, maszyna do pisania, teczki z dokumentami czy inne biurowe ”bibeloty”; stare albumy z wklejonymi fotografiami; rekwizyty związane z kolejarstwem – uniformy, buty, czapki, pojedyncze fotografie przedstawiające osoby w uniformach kolejarskich czy stara kolejka drewniana z torami.

Choć plan zdjęciowy potrwa cztery dni, znacznie więcej czasu potrzeba będzie na zmontowanie całości materiału. Ekipa planuje również dograć kilka ujęć poza Chełmem, ale ma to być ściśle związane z naszym miastem i tematyką filmu. Reżyser nie chce zdradzać więcej szczegółów na ten temat. Poznać je mamy dopiero podczas premiery filmu. Ta najprawdopodobniej odbędzie się w sierpniu lub we wrześniu br. O dokładnym terminie zdecydują prace nad montażem, gromadzeniem dodatkowych materiałów dokumentalnych czy komponowaniem specjalnie dedykowanej na potrzeby filmu muzyki. Dokument trafić ma zarówno na ekrany telewizyjne, festiwalowe, jak i zostać udostępniony w Internecie.