Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Miasto kupiło dworzec PKS. Co z nim zrobi?

Kalendarz Anna Wesołowska
Miasto kupiło dworzec PKS. Co z nim zrobi?

Teren dworca PKS przy ulicy Lwowskiej w Chełmie zmienił właściciela. Teraz należy do samorządu. Miasto Chełm kupiło go za 1,6 mln zł. Co z nim zrobi?

To jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w centrum Chełma. Ale i jedna z bardziej zapuszczonych. Funkcjonujący tu “od zawsze” dworzec PKS lata świetności przeżywał w minionym wieku. Diametralnie też zmieniło się zainteresowanie podróżami oferowanymi przez PKS. W międzyczasie teren wokół dworca obrósł budkami z garmażerką, sklepikami z pieczywem czy tanią galanterią. Obraz raczej przygnębiający niż wizytówka miasta.

Teraz wszystko ma się zmienić, bo dworzec w minionym tygodniu kupił chełmski samorząd.
O tym, że miasto przymierza się do takiego kroku, było już wiadomo w minionym roku. Informowaliśmy o tym m.in. tutaj. Wówczas prezydent miasta, Jakub Banaszek zapowiadał, że miejsce zupełnie zmieni charakter. Z drugiej jednak strony informował:

W centrum planujemy lokalizację dla zapowiadanej Miejskiej Stacji Paliw, ale chcemy również kompleksowo zagospodarować cały plac dworcowy.

I tak się stało. Jak pisaliśmy, z ostatnim dniem roku 2020 Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej odkupiło od PKS stację paliw przy Al. Armii Krajowej. Po to, by zorganizować tu miejską stację, która ma oferować tańsze paliwa. Tak więc funkcjonalność tej część terenu dworcowego nie zmieni się.

Co zatem powstanie po dawnym dworcu?

Tutaj apetyty i wyobrażenia chełmian były (i są) spore. Pisaliśmy na ten temat kilka miesięcy temu: Przyszłość dworca budzi emocje. Większość uczestników ówczesnej dyskusji na naszym fanpage nie miała wątpliwości – dobrze się stanie jeśli miasto teren wykupi i odpowiednio go zagospodaruje. To powinna być wizytówka Chełma. 

Ale czy będzie?

Jak na razie miejscy urzędnicy nie mają dla nas żadnych konkretów co do zagospodarowania nowo zakupionej działki.
Prezydent Jakub Banaszek zapowiada, że położoną w atrakcyjnym miejscu nieruchomość czeka całkowita odmiana. Jednak nie wyklucza, że miejsce – przynajmniej częściowo – zachowa swoją dotychczasową funkcję czyli nadal będzie tutaj dworzec.

Z pewnością zyska jednak także nowe funkcjonalności, które pozytywnie i ożywczo wpłyną nie tylko na okolicę, ale i na całe miasto – dodaje prezydent.

W minionym roku prezydent Chełma informował, że koncepcję urbanistyczną tego terenu chciałby powierzyć studentom architektury Politechniki Lubelskiej. Mieliby ją opracować w ramach praktyk. 

Co o tym myślicie? Jak wyobrażacie sobie w przyszłości róg Lwowskiej i Alei AK?