Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Wmurują akt erekcyjny pod biurowiec

Kalendarz Anna Wesołowska
Wmurują akt erekcyjny pod biurowiec

Znamy termin rozpoczęcia budowy w Chełmie biurowca Fabryka Chełm Sp. z o.o. Akt erekcyjny zostanie wmurowny 6 września.

Na terenie dawnego dworca PKS w Chełmie stanie nowoczesny biurowiec klasy A. Kompleks o charakterze usługowo-biurowym będzie miał powierzchnię około 7 000 m2. Na środę (6 września) inwestorzy czyli spółka Fabryka Chełm Sp. z o.o. oraz Operator ARP Sp. z o.o. zapraszają na inaugurację budowy i uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

Na terenie przyszłej inwestycji czyli u zbiegu ulic Lwowskiej i Armii Krajowej w Chełmie, o godz. 12:00, zbiorą się m.in. przedstawicile władz województwa lubelskiego, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, przedstawiciele instytucji publicznych, radni miasta oraz zaangażowani w realizację inwestycji.

Uroczystość przebiagać będzie według programu:
12:00 – rozpoczęcie konferencji, powitanie gości
12:02 – wystąpienie Mariusza Domeradzkiego, prezesa zarządu Operator ARP
12:06 – wystąpienie Łukasza Gałczyńskiego - wiceprezesa ARP S.A. oraz Jakuba Banaszka - Prezydenta Miasta Chełm
Następnie uczestnicy uroczystości złożą swoje podpisy na akcie erekcyjnym. Dokument zostanie włożony do metalowej tuby i wmurowany inaugurując w ten symboliczny sposób budowę
12:40 – sesja fotograficzna i czas na indywidualne rozmowy z dziennikarzami

***

Przypomnijmy,

teren dworca PKS przy ulicy Lwowskiej Miasto Chełm kupiło wiosną 2021 roku. Szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj. Obszar ten to oczywiście jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w centrum Chełma. Ale i jedna z bardziej zapuszczonych.

Funkcjonujący tu “od zawsze” dworzec PKS lata świetności przeżywał w minionym wieku. Diametralnie też zmieniło się zainteresowanie podróżami oferowanymi przez PKS. W międzyczasie teren wokół dworca obrósł budkami z garmażerką, sklepikami z pieczywem czy tanią galanterią. Obraz raczej przygnębiający niż wizytówka miasta.

I wtedy miejscy urzędnicy zapowiedzieli diametralną zmianę. W centrum zaplanowali lokalizację Miejskiej Stacji Paliw (co już się dzieje), a jednocześnie ogólną wizję zagospodarowania całego placu dworcowego. Tutaj apetyty i wyobrażenia chełmian były (i są) spore. Pisaliśmy na ten temat m.in. tutaj: Przyszłość dworca budzi emocje.

Kolejnym ważnym krokiem w tej sprawie

była uchwała

chełmskiej Rady Miasta dotycząca realizacji w Chełmie programu “Fabryka”. Radni z końcem grudnia 2021 roku jednogłośnie wyrazili zgodę na utworzenie spółki z o.o. przez Miasto Chełm oraz Operator ARP Sp. z o.o. Szerzej na ten temat informowaliśmy tutaj.

Ustalono, że zadaniem nowej spółki będzie wybudowanie wraz z Operator ARP nowoczesnego biurowca klasy A przy al. Armii Krajowej, na terenie dawnego dworca PKS. Kompleks o charakterze usługowo-biurowym będzie miał powierzchnię do 7 000 m2.

Działania realizowane przez nową spółkę podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy to prace koncepcyjne i architektoniczne. Chodziło o określenie funkcjonalność budynku, jego zagospodarowanie oraz wygląd otaczającej go przestrzeni.

Drugi etap

to realizacja inwestycji. I doczekaliśmy się właśnie tego drugiego.

W lutym tego roku prezydent miasta informował:

Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek od Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. o pozwolenie na budowę Biurowca Klasy A oraz Dworca Autobusowego – pisał Jakub Banaszek, prezydent Chełma. I dodawał w swoim stylu: Tak, to się dzieje (pozdrawiam wszystkich tych, którzy mówili, że nic z tego nie będzie).

Od tamtego czasu trwały ostatnie prace administracyjne i techniczne.
W ramach zainaugurowanej 6 września 2023 roku inwestycji, tak jak widać na wizualizacjach, powstanie biurowiec klasy A, którego dotąd w Chełmie nie było.
Częściowo zachowana zostanie również funkcja dworca autobusowego — w postaci pięciu nowoczesnych wiat.
Planowane jest też utworzenie sekcji usługowej.

Jak oceniacie te zmiany w centrum miasta?