Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Kopią pod chełmską bazyliką

Kalendarz Anna Wesołowska
Kopią pod chełmską bazyliką

Archeolodzy wznowili badania na Górze Chełmskiej. Tym razem kopią przy zakrystii północnej bazyliki Narodzenia NMP. Chcą w ten sposób dotrzeć do pozostałości po wcześniejszych świątyniach.

Najstarsza świątynia w tym miejscu została wzniesiona w XIII wieku. Archeolodzy, którymi kieruje Stanisław Gołub, już wcześniej mieli rozpoznane to miejsce. Pod chełmską bazyliką kopią przecież od kilku lat. A dzięki ich poszukiwaniom i życzliwości gospodarzy, mamy dziś w Chełmie wyjątkową atrakcję turystyczną czyli krypty biskupów unickich. To jedyne takie miejsce w kraju.

Archeolodzy wiedzą, że z badanej zakrystii prowadziło przejście do wspomnianych krypt. W trakcie wykopalisk chcieliby je odtworzyć. Spodziewają się też, że może uda im się zlokalizować drugi podziemny tunel, który łączył bazylikę z budynkiem Klasztoru Bazylianów.

Najważniejsze jednak są badania “poprzedniczek” bazyliki. Obecnie archeolodzy są “na poziomie” budowli z XVII-XVIII wieku. Następnie zechcą zejść jeszcze 2-3 metry niżej, bo te najstarsze, XIII-wieczne pozostałości są właśnie na tej głębokości. Badacze odkrywają konstrukcje architektoniczne i użyte materiały. Skrupulatnie wykonują rysunki i zdjęcia. To niezwykle cenna dokumentacja, dzięki której będziemy więcej wiedzieć o życiu naszych przodków.
Przy okazji cennymi znaleziskami są mniejsze przedmioty – monety,  szklane naczynia z XVI-XVIII wieku, puchary i inne naczynia liturgiczne. Być może za jakiś czas – po badaniach i konserwacji – będziemy mogli je obejrzeć w chełmskim muzeum.

Zanim jednak odkryte zabytki, zdjęcia i podziemne przejścia zostaną udostępnione zwiedzającym, polecamy wycieczkę do zabytkowych krypt pod chełmską bazyliką. Przed niespełna dwoma laty miejsce zostało otwarte dla turystów. W tym roku można je zwiedzać w soboty i niedziele, w godzinach 10.00-18.00.