REKLAMA
,
Chełmianie otwierają serca przed sąsiadami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zbiórki żywności i odzieży, darmowe noclegi i transport, miejsca pracy… Chełmianie otworzyli serca przed uciekającymi przed wojną sąsiadami.

Reklama

Zaczęło się już 24 lutego, kiedy do wszystkich dotarły przerażające informacje zza naszej wschodniej granicy. W czwartek, o godz. 4 czasu polskiego, ruszyła rosyjska inwazja na Ukrainę. Polska wobec wydarzeń i napływu uchodźców, w ekspresowym tempie przygotowała specjalną pomoc dla uciekających przed wojną. Ale też bardzo szybko zmobilizowali się „zwykli obywatele”. Także mieszkańcy Chełma.

Trudno w tym miejscu odnotować wszystkie chełmskie inicjatywy. Ludzie przeważnie wrzucają ogłoszenia na serwisy społecznościowe. Oferują w swoich domach lub firmach noclegi i ciepłe napoje. Wsiadają w prywatne samochody, by wieźć uchodźców od granicy w dowolne miejsce w kraju, a nawet w Europie. Oferują pracę w swoich firmach lub „tylko” kilkudniowy pobyt pod bezpiecznym dachem. Wpłacają pieniądze na konta fundacji czy innych podmiotów, które zbierają na pomoc Ukraińcom.

***

Czymś niezwykle budującym i wzruszającym była wczorajsza (25 lutego) akcja hotelu Duet w Chełmie. Firma ogłosiła zbiórkę darów dla uchodźców. Chodziło głównie o dzieci – żeby zebrać dla nich pieluchy, jedzenie, środki czystości, ciepłe kurteczki, a także karimaty i materace.
Odzew chełmian był natychmiastowy. W pewnym momencie do hotelu trudno było nawet dojechać, bo wciąż nadciągały nowe samochody, z których wysiadali ludzie z torbami wypełnionymi potrzebnymi rzeczami i żywnością.
Późnym wieczorem organizatorzy zbiórki ogłosili, że na razie mają już wszystko. A o ewentualnych dalszych potrzebach będą informować na bieżąco.

***

Firma POLREGIO ogłosiła, że pociągi osobowe, które kursują z Chełma do Lublina, Dęblina, Stalowej Woli czy Łukowa będą przewozić matki z dziećmi za darmo.
 

***

 
Miasto Chełm uruchomiło specjalny adres mailowy: ukraina@umchelm.pl. To adres, pod który mogą pisać uchodźcy, którzy szukają schronienia w naszym kraju i przybywają do Chełma. Tutaj też swoją pomoc mogą też zgłaszać chełmianie.
Zachęcamy do kontaktu poprzez niniejszy adres mailowy osoby, które chciałyby udzielić uchodźcom pomocy m.in. w zakresie noclegu czy przekazania żywności – piszą pracownicy ratusza.

***

Fundacja Partnerstwo i Współpraca, działająca przy Konsulacie Honorowym Ukrainy w Chełmie uruchomiła zbiórkę pieniężną. W ten sposób chce pomóc finansowo i materialnie Ukraińcom oraz imigrantom z Ukrainy. Pieniądze przeznaczy m.in. na zakup lekarstw, środków opatrunkowych, trwałej żywności oraz wspieranie innych bieżących potrzeb. Numer konta znajdziecie tutaj.

***

 
Jeśli potrzebujesz pomocy, rozmowy, wsparcia lub możesz udzielić schronienia uchodźcom z Ukrainy, skontaktuj się telefonicznie
692 589 699.
Ponadto ośrodek prowadzi zbiórkę darów rzeczowych: żywności o przedłużonym terminie ważności, ubrań, koców itp. Można je dostarczać na ul. Kolejową 8, na tygodniu w godzinach 7:30-15:30, a także w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-13.00
 
 

***

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie od poniedziałku (28 lutego), w godz. 8.00-20.00, uruchamia zbiórkę na rzecz dzieci uchodźców z Ukrainy. Można przynosić: zabawki, książeczki do kolorowania, klocki, puzzle, materiały plastyczne, kredki, bloki rysunkowe itd.
MDK właśnie przygotowuje pakiet zajęć artystyczno- terapeutycznych dla maluchów i starszych dzieci.

***

Chełmski Dom Kultury zachęca:

(…) uruchomimy w Chadeku punkt, gdzie będzie można zostawić niezbędne rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zachęcamy Was do przynoszenia wymienionych poniżej artykułów, szczególnie przy okazji udziału w naszych imprezach i zajęciach artystycznych.

Zbierane będą: środki higieny osobistej (w tym dla kobiet, dzieci i noworodków), żywność o długim terminie przydatności, żywność przeznaczona dla najmłodszych dzieci, czyste ubrania nadające się do bezpośredniego użytku, czyste karimaty, koce i materace.

***

Sieć placówek medycznych LUX MED, która działa na terenie całego kraju, oferuje bezpłatną pomoc medyczną w pilnych przypadkach dla uchodźców z Ukrainy. Umówić wizytę można dzwoniąc na numer (22) 45 87 007 lub napisać maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.

Dodatkowo ratownicy medyczni i lekarze z Grupy LUX MED udzielają bezpłatnej pomocy medycznej w bezpośredniej bliskości granicy.

„Grzeją” się media społecznościowe

Nie sposób policzyć i odnotować wszystkich wpisów – od potępienia wojny i deklaracji solidarności z walczącymi Ukraińcami, po większe lub drobniejsze oferty konkretnej pomocy.

Np. dziś (26 lutego) chełmianie, którzy skrzyknęli się na FB, przygotowują pomoc dla jadących pociągiem z Ukrainy. Pociąg będzie na dworcu głównym w Chełmie przed godz. 13.00. Od wczoraj podróżuje nim około 280 osób, w tym malutkie dzieci i zwierzęta. Potrzebują leków przeciwbólowych, w tym także dla dzieci, naczyń jednorazowych, wody, jedzenia, słodyczy, podpasek, mokrych chusteczek, środków higieny, karmy dla zwierząt.

Liczy się każdy gest!

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Pomagajmy,ile możemy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA