Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dawid Kozaczuk z Chełma wśród najzdolniejszych

Kalendarz Anna Wesołowska
Dawid Kozaczuk z Chełma wśród najzdolniejszych

Do udziału w obozie naukowym ADAMED SmartUP wytypowano 50 najzdolniejszych uczniów w kraju. Wśród nich znalazł się Dawid Kozaczuk z Chełma. Czy to początek wspaniałej kariery naukowej? Trzymamy za to kciuki!

Zakończył się szósty obóz naukowy ADAMED SmartUP dla uzdolnionej młodzieży. Wśród 50 nastolatków biorących w nim udział, troje pochodzi z woj. lubelskiego. To Dawid Kozaczuk z Chełma (na zdjęciu powyżej), Piotr Łaba z Biłgoraju i Karolina Piwko z Lublina.
Sam udział w obozie był wielkim wyróżnieniem. A wszystko wskazuje na to, że to dopiero pierwszy etap rozpoczynającej się naukowej kariery. Dawid postawił na chemię i studia w Edynburgu.

Obóz w domu

Ostatnie dwa tygodnie wakacji uczestnicy obozu zdecydowali się spędzić na nauce. Była biologia molekularna i fizyka kwantowa, robotyka i nanotechnologia czy podstawy nauk medycznych. Z prowadzącymi zajęcia łączyli się jednak z własnych domów – wyjątkowo tegoroczny obóz był wydarzeniem online.

Rokrocznie uczestnicy programu ADAMED SmartUP spędzają dwa letnie tygodnie na poszerzeniu swoich horyzontów i rozwijaniu zainteresowań w ramach obozu naukowego. Do tej pory odbywał się stacjonarnie w Warszawie. W związku z pandemią, Fundacja Adamed (organizator programu) podjęła decyzję o zmianie formuły ze stacjonarnej na online. Tym razem więc miejscem nauki była na równi Lubelszczyzna, jak i reszta Polski.

Zdalne zajęcia praktyczne

Forma online wydarzenia nie wpłynęła jednak na ogromną wagę przykładaną przez organizatorów do aspektu ćwiczeń praktycznych. A także samodzielnego przeprowadzania eksperymentów oraz pracy w grupie i integracji uczestników. Uczniowie w swoich zaimprowizowanych domowych laboratoriach, dzięki przesłanym pomocom naukowym, uczyli się m.in. szycia chirurgicznego, analizowali skład różnych roztworów czy programowali roboty. Wzięci pod skrzydła wybitnych ekspertów, pracowali podzieleni na cztery grupy: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka oraz fizyka i nowe technologie.

Na pewno to, co mi się przyda i co wyniosę wartościowego z obozu to rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez wszystkie etapy edukacji wyższej w Wielkiej Brytanii i studiowali na jednych z najlepszych uniwersytetów na świecie. Pochodzę z małej miejscowości, więc nie mam takiej możliwości, aby takie osoby spotkać – ocenia Dawid Kozaczuk.

W trakcie dwóch tygodni uczestnicy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem. Brali udział w zajęciach i wykładach, podejmowali dyskusje z prowadzącymi, a „po godzinach” długo rozmawiali we własnym gronie o swoich zainteresowaniach i inspiracjach.

– Z naszymi nowymi absolwentami udowodniliśmy, że nauka online może być bardzo interaktywna i praktyczna, także w kontekście zadań manualnych. Jestem też przekonana, że tegoroczni uczestnicy obozu, pomimo odległości świetnie się poznali, a nawet zaprzyjaźnili i dołączają teraz do społeczności ADAMED SmartUP jako naprawdę zgrana grupa – podkreśla kierownik programu ADAMED SmartUP, Martyna Strupczewska.

Nie samą nauką naukowiec żyje

Uczniowie biorący udział w obozie należą do najbardziej utalentowanych w Polsce. Ogromną wartością tej inicjatywy jest dla nich możliwość poznania rówieśników, podzielających ich pasję do nauki i wymiana z nimi swoich doświadczeń. Dlatego od początku programu organizatorzy przykładali dużą wagę do integracji środowiska młodych naukowców, przyszłych liderów innowacji.

Elementem tych działań jest stworzenie dla nich przestrzeni do aktywnego spędzenia ze sobą czasu poza wykładami i zajęciami stricte naukowymi. Wśród absolwentów programu dobrze znane i wspominane są np. warsztaty kulinarne. W ubiegłym roku zaś w trakcie obozu powstał nawet chór ADAMED SmartUP. Także teraz w formie online uczestnicy mieli szansę na dobrą zabawę o pozanaukowym charakterze. Brali udział m.in. w ćwiczeniach retorycznych i fotograficznych, a także w zajęciach tanecznych i sportowych organizowanych przez absolwentów poprzednich edycji.

Część nowych absolwentów od razu po obozie wraca do szkoły, część zmierza już na uczelnie wyższe. Jednak niezależnie od tego, gdzie będą się teraz uczyć, deklarują gotowość na nowe wyzwania. I śmiało zamierzają realizować swoje naukowe plany.

– W tym roku zaczynam studia – chemia na Uniwersytecie w Edynburgu. Rozmowy z prowadzącymi na obozie przybliżyły mi to, jak wygląda praca naukowa po takich studiach. Dokładnych planów jeszcze nie mam, ale chemia to kierunek, który chciałem podjąć już od gimnazjum – zaznacza Dawid Kozaczuk.

Szansa na opiekę mentorską i stypendium

Zakończony właśnie obóz nie zamyka jeszcze 6. edycji programu. Spośród jego uczestników zostanie wybranych dziesięciu laureatów nagrody głównej. W nadchodzącym roku szkolnym otrzymają oni możliwość udziału w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Przez dziesięć miesięcy pod opieką mentora, który pomoże im w rozwoju w wybranym kierunku, będą uczestniczyć w dostosowanych do ich potrzeb zajęciach dodatkowych, wyjazdach czy stażach.

Po roku trójce z nich przyznane zostanie stypendium finansowe do wykorzystania na dowolny cel związany z naukową karierą.
Trzymamy kciuki za Dawida Kozaczuka!

Kto ma ochotę pójść w jego ślady? Na udział w obozie i konsultacjach w przyszłym roku mają szansę wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych w Polsce, w wieku 14-19 lat. Rejestracja do 7. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała już 1 września br.

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Ma na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat.
Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed. Jej celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

adamed-smartup_zaje_cc_a8cia_1-scaled.800x0.jpeg