Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uczeń z Chełma na drodze do naukowej kariery

Kalendarz Anna Wesołowska
Uczeń z Chełma na drodze do naukowej kariery

Uzdolniona młodzież z całego kraju uczestniczyła w wyjątkowym obozie naukowym ADAMED SmartUP. Był wśród nich Dawid Kozaczuk z Chełma. Gratulujemy!

W połowie sierpnia odbył się obóz naukowy programu ADAMED SmartUP. Wzięło w nim udział 50 szczególnie uzdolnionych uczniów, w tym troje z województwa lubelskiego.
Ostatnie dwa tygodnie wakacji utalentowana młodzież spędzała na nauce. Uczyli się m.in. programowania robotów i szycia chirurgicznego, poznawali teorię komputerów kwantowych oraz współczesne metody badań w biologii molekularnej.

Szósty już obóz ADAMED SmartUP trwał od 16 do 28 sierpnia. W tym roku obóz miał wyjątkowo formułę online, która na dobre upowszechnia się w dobie globalnej pandemii. Niezmiennie kluczowymi aspektami obozu pozostało kształtowanie praktycznych umiejętności i integracja młodych pasjonatów nauki z całej Polski. Znaleźli się wśród nich m.in. Dawid Kozaczuk z Chełma, Piotr Łaba z Biłgoraju i Karolina Piwko z Lublina.

Uczestników wyłoniono w wieloetapowej rekrutacji, która rozpoczęła się jesienią ub.r. Podczas obozu uczniów podzielono na 4 grupy, zgodnie z najbardziej ich interesującymi dziedzinami nauki. Przez dwa tygodnie pracowali nad zagadnieniami z obszaru: chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii. Zajęcia prowadzili naukowcy pracujący na co dzień w cenionych instytutach badawczych oraz absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni.

Innowacyjne podejście do nauki zdalnej

Zajęcia miały zarówno formę teoretyczną, jak i praktyczną. Było to możliwe dzięki udostępnieniu uczestnikom materiałów dydaktycznych, pozwalających na wykonanie ćwiczeń i eksperymentów w ich własnych domach.

Zaplecze techniczne i merytoryczne przygotowane przez naszych wyjątkowych wykładowców pozwala na przeprowadzenie atrakcyjnych, rozwijających i interaktywnych zajęć online. Zdalnie prezentujemy eksperymenty chemiczne, a także wykorzystujemy do nauki specjalistyczne oprogramowanie naukowe. Ważnym elementem zajęć jest, jak co roku, praca w grupach oraz praktyczne kształtowanie umiejętności specyficznych dla określonych dziedzin badawczych – tłumaczy Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.

Niezależnie od tego, jak daleko od siebie byli uczestnicy, mieli możliwość efektywnej współpracy z kolegami i koleżankami oraz wykonania eksperymentów i zadań w domu. Każdy z nich otrzymał bowiem rozbudowany obozowy pakiet, w którym znalazł wszelkie, wymagane przez program zajęć, pomoce naukowe. Wśród nich mikroskopy, pipety automatyczne, programowalne roboty i wiele innych.

Integracja i networking

Ogromnie ważną częścią wszystkich działań ADAMED SmartUP jest integracja osób zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi z różnych regionów Polski. W tym celu w programie obozu co roku są dodatkowe aktywności, niezwiązane bezpośrednio z nauką. Nie inaczej było i tym razem. Był czas na integrację i wymianę doświadczeń, różnorodne warsztaty (w tym przygotowane przez absolwentów poprzednich edycji programu) oraz spotkanie z chemikiem i himalaistą Piotrem Pustelnikiem.

Zbudowanie zgranej społeczności ADAMED SmartUP jest jednym z naszych największych sukcesów. Cieszymy się, widząc jak znajomości zawarte na obozie utrzymują się także po nim i jak przyszli lekarze, inżynierowie i fizycy nawzajem się inspirują. Obóz zdalny jest równie atrakcyjny jak poprzednie, jednak mamy nadzieję, że przy najbliższej okazji spotkamy się z nowymi członkami naszej naukowej społeczności także na żywo – mówi Martyna Strupczewska.

Obóz programu ADAMED SmartUP jest przykładem skutecznego przeniesienia dużego naukowego wydarzenia do świata wirtualnego. Dzięki starannemu zaplanowaniu harmonogramu, nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym oraz zaangażowaniu uczestników przyniósł uczniom równie wiele korzyści i pozytywnych wrażeń, co organizowane w ubiegłych latach wyjazdy do Warszawy. Pozwolił ponadto nabyć nowe, niezwykle cenne dziś umiejętności, związane ze zdalnym zdobywaniem wiedzy i współpracą.

A po wakacjach…

Jesienią z grona uczestników obozu wyłonionych zostanie 10 laureatów nagrody głównej programu ADAMED SmartUP. Osoby te wezmą udział w trwających cały rok szkolny konsultacjach edukacyjnych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
Po tym czasie trójka spośród nich zostanie nagrodzonych stypendium finansowym ADAMED SmartUP, które pomoże im w dalszej naukowej karierze.

Trzymamy kciuki za Dawida!