REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Urodziny miasta
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

14 stycznia świętujemy urodziny Chełma. 630 lat temu miasto z rąk Władysława Jagiełły otrzymało przywilej lokacyjny. Dla uczczenia tej zaszczytnej daty, Rada Miasta Chełm  postanawia więc ogłosić rok 2022 Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich.

Reklama
W piątek (14 stycznia), o godz. 16:00, w dawnej kaplicy pw. Św. Mikołaja odbędzie się pierwsza w tym roku i wyjątkowo uroczysta sesja Rady Miasta Chełm.
W związku z przypadającymi urodzinami miasta, radni poprzez aklamację podejmą uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich Miastu Chełm.
 
Podjęcie uchwały poprzedzi natomiast wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przedstawi rys historyczny pt.: „Jagiellońska lokacja miasta Chełma”.
Więcej na ten temat piszemy tutaj.
 
Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na kanale miasta w serwisie YouTube. Relacja live z LII Sesji Rady Miasta będzie dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCRLPfS-TEpqmroPj-FZPTDQ

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ale ja o narodzinach miasta,a pierwsza wzmianka to 1001 rok.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Co Wy tam za historyków macie w tym Chełmie, co nie znają się na chronologii? Zajmuję się historią miasta wiele lat, znam źródła i nie napotkałem nigdy w zapisach 14 stycznia, jako daty wystawienia przywileju lokacyjnego dla miasta. Chełm otrzymał prawa miejskie 7 STYCZNIA 1392 R. (dla wtajemniczonych: ipso die Dominica infra octavas Epiphaniae Domini…).

  No votes yet.
  Please wait...
 • A czy urodził się Rzym?A kiedy dostał prawa miejskie,bo może go nie ma.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama