REKLAMA
,
Urodziny miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

14 stycznia świętujemy urodziny Chełma. 630 lat temu miasto z rąk Władysława Jagiełły otrzymało przywilej lokacyjny. Dla uczczenia tej zaszczytnej daty, Rada Miasta Chełm  postanawia więc ogłosić rok 2022 Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich.

Reklama
W piątek (14 stycznia), o godz. 16:00, w dawnej kaplicy pw. Św. Mikołaja odbędzie się pierwsza w tym roku i wyjątkowo uroczysta sesja Rady Miasta Chełm.
W związku z przypadającymi urodzinami miasta, radni poprzez aklamację podejmą uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich Miastu Chełm.
 
Podjęcie uchwały poprzedzi natomiast wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przedstawi rys historyczny pt.: „Jagiellońska lokacja miasta Chełma”.
Więcej na ten temat piszemy tutaj.
 
Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na kanale miasta w serwisie YouTube. Relacja live z LII Sesji Rady Miasta będzie dostępna pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCRLPfS-TEpqmroPj-FZPTDQ

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ale ja o narodzinach miasta,a pierwsza wzmianka to 1001 rok.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Co Wy tam za historyków macie w tym Chełmie, co nie znają się na chronologii? Zajmuję się historią miasta wiele lat, znam źródła i nie napotkałem nigdy w zapisach 14 stycznia, jako daty wystawienia przywileju lokacyjnego dla miasta. Chełm otrzymał prawa miejskie 7 STYCZNIA 1392 R. (dla wtajemniczonych: ipso die Dominica infra octavas Epiphaniae Domini…).

  No votes yet.
  Please wait...
 • A czy urodził się Rzym?A kiedy dostał prawa miejskie,bo może go nie ma.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA