REKLAMA
,
Nowe odkrycia na Górce
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Archeolodzy wciąż kopią pod podłogą chełmskiej bazyliki Narodzenia NMP na Górce. Odtwarzają dawne podziemne przejście z zakrystii do krypt. Jak skończą, my też będziemy mogli tam wejść.

Reklama

Prace archeologiczne przy sanktuarium trwają od wielu lat i każdego roku przynoszą nowe niespodzianki. Dzięki nim mamy dziś w Chełmie wyjątkową atrakcję turystyczną czyli krypty biskupów unickich (na zdjęciu). To jedyne takie miejsce w kraju.

Obecnie prowadzone wykopaliska – pod kierunkiem dr. Stanisława Gołuba – wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To trzeci etap projektu „Remont elewacji północnej z odtworzeniem przejścia do krypt z zakrystii północnej”. I jak nazwa wskazuje, tym razem poszukiwania badaczy skupiły się przy zakrystii północnej. Tutaj natrafili na pozostałości XIII-wiecznej świątyni. Badacze odkrywają konstrukcje architektoniczne i użyte materiały. Skrupulatnie wykonują rysunki i zdjęcia. To niezwykle cenna dokumentacja, dzięki której będziemy więcej wiedzieć o przeszłości tego wyjątkowego miejsca. Przy okazji cennymi znaleziskami są mniejsze przedmioty – monety, szklane naczynia, puchary i naczynia liturgiczne. Niedawno archeolodzy natrafili również na trzy XIII-wieczne pochówki, w tym jeden dziecka.

Innym odkryciem jest odkopanie przejścia z zakrystii do krypt. W trakcie prac ten tunel zostanie zabezpieczony i z czasem udostępniony zwiedzającym.
Przy okazji archeolodzy zlokalizowali i odsłonili drugi podziemny tunel, który z kolei łączył bazylikę z budynkiem Klasztoru Bazylianów. Zamiary są takie, aby i to przejście było udostępnione do zwiedzania. W ten sposób z krypt będziemy mogli przejść do zakrystii północnej, a stąd do budynku dawnego klasztoru. Miastu przybędzie kolejna, unikatowa atrakcja turystyczna.

Dlatego prace badawcze i konserwatorskie na Górze Chełmskiej wspiera także Miasto Chełm. Ostatnio na ten cel samorząd przekazał 62 tys. zł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
Zapal znicz dla medyka
Zapal znicz dla medyka
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
REKLAMA